2023 Yılı Asgari Ücrette Beklenti 9000 TL Bandında!

Asgari ücret ile ilgili başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere yeni bir açıklama yapıldı mı? Asgari ücretin Aralık ayının son günlerinden belli olması bekleniyor. Peki ya 2023 yılı ocak ayından itibaren asgari ücret kaç TL olarak ödenecek?

2023 yılı Ocak ayında asgari ücrete yeni bir zam geleceği belirtiliyor. Dolayısıyla güncel gelişmeler ışığında ne kadarlık bir zam yapılacağı sorulmakta. Öte yandan zam oranıyla ilgili henüz bir açıklama yapılmış değil. Fakat en kısa sürede yetkililerden açıklama gelmesi bekleniyor. Peki ya enflasyon oranları ne durumda? Hali hazırda enflasyonun artması ve TÜİK’in paylaştığı veriler belirleyici olacak gibi gözükmekte.

9000 TL Olacak mı?

Asgari ücretin 9000 TL olması bir noktada enflasyona bağlı. Öte yandan hükümetin enflasyonun bir tık üzerine zam yapma gibi bir beklentisi olduğunu da biliyoruz. Haliyle şu an için net bir gelişme olmasa dahi hükümetin milyonlarca asgari ücret için kayda değer bir artışa imzasını atacağı düşünülmekte.

Aralık Ayında Belli Olacak

Öte yandan yapılacak asgari ücret zammı 2022 Aralık ayında belli olacak. Son günlerinde açıklama yapılması ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı neticesinde belirlenmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu