Bitcoin Neden Bu Kadar Hızlı Düştü?

BTC fiyatındaki güncel gelişmelerle birlikte neden bu kadar hızlı düştüğü soruldu. Analistler, bu konu hakkında ne düşünüyor?

Uzun yıllardır çok fazla yatırımcısını zengin eden, ancak popüler olduğu son 3-4 yıldır sürekli inişli çıkışlı grafikler çizerek yatırımcıları şaşırtan kripto para birimi bitcoin, haftaya yine sert bir düşüşle başladı! Binance CEO’sunun FTX borsasını satın almasıyla ilgili resmi açıklama geldikten sonra saatler içinde Bitcoin birim değeri %13 gerileyerek 18.240 dolara çakıldı.

Binance borsası CEO’su Changpeng Zhao, şahsi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, FTX’in nakit ihtiyacı olduğu gerekçesiyle Binance’den yardım istediği ve kendisinin de FTX’i tümüyle satın alma isteğiyle cevap verdiğini ifade etmişti. Bu gelişme üzerine hızla değerlenen Bitcoin 20.610 dolara kadar yükselmişti. Bu yükseliş karşısında elindeki bitcoinleri satan yatırımcı ise, farkında olmadan bitcoin’in 18.000 dolar bandına geri düşmesine neden oldu.

FTX’ten yapılan açıklamada ise, söz konusu tweet doğrulanarak likidite ihtiyaçları nedeniyle Binance’a ihtiyaç duyduklarını ve bir ön anlaşma yaptıklarını belirtildi. Böylece kripto para piyasasındaki en büyük alışveriş gerçekleşmiş olacak.
Geçen sene, 8 Kasım 2021 tarihinde 67.500 dolar bandında seyreden Bitcoin, bugün 18.000 dolara kadar düşerek yaklaşık 4 kat zarar etti. Kripto para yatırımcısının bundan sonraki hamleleri büyük merak konusu olmakla birlikte, Binance-FTX alım satımı gerçekleştikten sonra da Bitcoin değerine nasıl bir etki yapacağı soru işareti olarak kalmaktadır. Ayrıca Bitcoin en önemli altcoinlerinden biri olan ve genellikle Bitcoin ile paralel seyreden Etherium ise aynı esnada %17 düşüş yaşayarak birim fiyatta 1318 dolar seviyesine kadar indi.

Başa dön tuşu