Gündem

Çin Aşısının Sonuçları 15 Gün Sonra Açıklanacak!

Çinli şirketin yakın zamanda ülkemize de göndereceği aşılar için yapılan denemelerin sonuçlarının ertelendiği duyuruldu. Yetkililerin yaptığı açıklamada çeşitli prosedürlerden ötürü aşıların tüm dünyadaki denemelerin sonuçlarından sonra aşıyla ilgili kesin bilgi verileceği bildirildi. Gecikmenin ortalama 15 gün süreceği düşünülüyor.

Ülkemizle beraber Brezilya’nın da Çin aşısını satın alacağı biliniyor. Aşı çalışmalarının pozitif sonuç verdiği ve Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği %50 bağışıklık kazanma sınırını da başarıyla geçtiği duyuruldu.

Türkiye Ne Kadar Aşı Satın Alacak?

Türkiye, toplamda 50 milyon dozluk bir aşı satın almak istiyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına göre Aralık ayından itibaren aşıların ülkeye girişinin başlayacağı belirtildi. Bu ay 10 milyon ve 2021 yılının ilk aylarında da kalan aşı siparişlerinin alınacağı gelen bilgiler arasında.

Aşıların Türklerde de işe yaradığına ilişkin bir değerlendirmede bulunuldu. Brezilyalı yetkililere göre aşının işe yarama olasılığı %95 gibi büyük bir orana sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu