Doğum Parasına Zam Geldi mi? 2023 Yılı Çocuk Doğum Yardımı Ödemeleri

Doğum yardımı parasına 2023 yılında zam geldi mi? 2023 annelere doğum yardımı kaç TL oldu? Ne kadar para verilecek?Yeni doğan bebekler için destek ödemesi devletten...

Doğum parası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her doğum yapan T.C vatandaşı olan anneye verilmektedir. Doğum parası; doğum öncesi ve sonrası toplam kullanılan 112 günlük (16 hafta) izin süresi üzerinden hesaplanıyor. Doğum parası ödeneği genellikle başvuru yapan kişiler tarafından PTT şubelerine gidilerek çekiliyor. 2022 yılı içinde belirlenen asgari ücret baz alınarak süt parası hesaplanıp annelere veriliyor.

Doğum parasından faydalanmak için ilk şart, anne ya da babadan birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olması olarak belirlenirken bu şartı sağlayamayan kişilere ödeme yapılamıyor. Doğum parası ödemesi 2015 yılı ve sonrasında doğan tüm çocuklar için yapılıyor. 2023 doğum parası ne kadar? 2023 yılı için en düşük doğum parası 12 bin 454 lira olacak. Henüz zam açıklaması gelmiş değil.

Doğum parası; doğum öncesi ve sonrası toplam kullanılan 112 günlük (16 hafta) izin süresi üzerinden hesaplanıyor. İkiz ve üçüz olunca bu süreye 2 hafta daha katılıyor. Para, annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına doğum izni bittikten sonra yatıyor. Paranın yatıp yatmadığı ‘turkiye.gov.tr’ den kontrol edilebiliyor. Bunun yanında aynı zamanda emzirme ödeneği de zamlı bir şekilde yatacak. Çalışmayan kadınlar için doğum parası Çalışmayan kadınlar için doğum parası alma şartlarında ise ilk çocuğa tek seferlik 300 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler ikinci çocukta 400 TL olarak belirlenirken üçüncü ve sonraki çocuklar için ödenen doğum parası ücreti 600 TL’ye çıkıyor.

Başa dön tuşu