Teknoloji

Google ABD Eyaletleri Tarafından Dava Edildi!

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, ABD eyaletlerinin şikayetleriyle karşı karşıya kaldı. Haksız rekabet yaptığı gerekçesiyle pek çok yerden davalık olan Google, her ne kadar aksini iddia etse de piyasada tekelleşmeye çalıştığına yönelik iddiaların ardı arkası kesilmiyor.

Arama motoru, internet reklamcılığı, video arama gibi çeşitli konularda zirveye oturan Google’nin kendi hizmetlerini arama sonuçlarında üst sıralarda göstermesinin arkasında yatan sebebin rekabeti önleme olduğu iddia edildi. Şirket, Google Chrome, Google Adsense ve Youtube gibi hizmetlerin sahibi olduğu için pek çok alanda söz sahibi olabiliyor. Ancak ABD’li eyaletlerin bu konudaki tavrı oldukça net ve Google’nin yapmış olduğu iddia edilen “rekabeti önleyici ve tekelleşmeye yönelik hareketlerinden” ötürü ceza alması gerektiği savunuluyor. Bu konuda nasıl bir karar verilecek henüz hiçbir şey kesinlik kazanmadı.

ABD Adalet Bakanlığı da Devrede

ABD Adalet Bakanlığı’nın bizzat Google’nin sözde tekelleşme hamlelerine karşı bir adım atacağı ve kendilerinin de bakanlık imzasıyla dava açacağı konuşulmakta. Bu iddiaların ne kadar geçerli olacağı ise henüz belli değil. Yılbaşından sonra davalarla ilgili yeni gelişmeler yaşandığında Google’nin dava haberini güncellleyeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu