Neşet Ertaş'ın Hatırasına Saygısızlığa Geçit Yok! Filme Kesin Yasak Geldi.

Neşet Ertaş'ın Hatırasına Saygısızlığa Geçit Yok! Filme Kesin Yasak Geldi.
Yüksek bir hayran kitlesine sahip halk ozanı Neşet Ertaş'ın, vefatının ardından mirasçıları tarafından açılan davalar sonucunda biyografik filminin vizyona girmesi engellendi.

Neşet Ertaş'ın Hayatına Saygı: Ailesi Mahkeme Kararını Kazandı

"Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen ve Abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi olan halk ozanı Neşet Ertaş, 10 yıl önce hayata veda etti. Vefatından önce Prof. Dr. Erol Parlak’a hayatını ve sanatını anlatması için izin veren Ertaş, bu iznin bir sinema filmine dönüştürülmesine rıza göstermemişti. Ancak yapımcı Mustafa Uslu ve bağlı şirketler, bu kitabı temel alarak "Garip Bülbül Neşet Ertaş" adlı bir sinema filmi çekti.

Ailenin Çabaları Sonuç Verdi.

Ertaş’ın eski eşi Nigar Leyla Ertaş ve çocukları Döne Ertaş, Canan İlhan, Hüseyin Ertaş, bu filmin merhumun sağlığında buna rıza göstermediği gerekçesiyle İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nde "kişilik haklarına saldırının önlenmesi" ve "filmde eserlerinin kullanılmaması" talepleriyle iki ayrı dava açtı. Mahkeme, Ertaş ailesini haklı bularak, filmin ve fragmanlarının yayınlanmamasına karar verdi.

Eser Haklarına Dair Mücadele

Öte yandan, aile ile Kalan Müzik, sanatçının eserlerinin filmde kullanılmaması için Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak tedbir kararı aldırdı. Bu karar, Ertaş’ın eserlerinin izinsiz kullanılmasını engellemeyi amaçlıyordu.

Kesinleşen Karar Açıklandı..

Yapımcı Mustafa Uslu, yerel mahkemenin verdiği ret kararlarına itiraz ederek dosyaları İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. Uslu, tedbir kararlarının kaldırılarak filmin gösterime girmesini talep etti. Ancak iki ayrı İstinaf Mahkemesi de Uslu’nun itirazlarını reddederek, yerel mahkemenin kararını onadı. Kalan Müzik ve Neşet Ertaş ailesinin avukatı Özlem Beşpınar Türkoğlu, “Emsal iki kararın çıkmasını sağladık. Kararlar, tarihi değer taşımaktadır. Verilen karar kesin sonuçlanmamış olsa da bu kararlar doğrultusunda film vizyona girmeyecektir” dedi.

Hatırasına Saygısızlık Engellendi..

Bu kararlar, Neşet Ertaş’ın sanatına ve kişiliğine saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan önemli adımlar olarak değerlendirildi. Ertaş’ın ailesi ve mirasçıları, sanatçının vasiyetine sadık kalarak, onun izinsiz kullanılmasını engellemeyi başardı. Böylece Neşet Ertaş’ın hayatı ve eserleri, onun arzusuna uygun olarak korunmuş oldu.

Filmin Vizyona Girmeyecek..

Neşet Ertaş’ın hayatının sinema filmi yapılması, ailesinin ve Kalan Müzik’in açtığı davalar sonucu mahkeme kararıyla engellendi. İstinaf Mahkemesi’nin kararı onamasıyla, filmin vizyona girmesi kesin olarak durduruldu. Bu karar, Neşet Ertaş’ın mirasının korunması ve anısına saygı gösterilmesi açısından büyük önem taşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.