Sedat Peker Elindeki Belgeleri İfşa Edecek mi? Peker’in Avukatından Önemli Açıklama!

Kırmızı bültenle aranan organize suç örgütü lideri Sedat Peker, elindeki belge ve kayıtları ifşa edecek mi? Bu konuda Peker'in avukatından son dakika açıklaması geldi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, son günlerde sosyal medya hesabından çeşitli etkileşimlerde bulunuyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan ve güvenlik gerekçesiyle paylaşım yapmaması yönünde BAE yönetimi tarafından uyarılan Peker, geçen günlerde kendisi hakkında yazılan mesajları önce retweet edip birkaç dakika sonra silmişti.

Peker’in seçim döneminde açıklamalar yapıp yapmayacağı merak edilirken, avukatı Ersan Barkın, Peker’in hangi koşullarda paylaşım yapacağını açıkladı.

“Ev hapsinin kaldırılmasına bağlı”

Cumhuriyet’e konuşan Barkın, geçtiğimiz günlerde sildiği etkileşim için “Sayın Peker’in twitter’daki etkileşimini niçin yaptığını bilmiyorum” diyerek, şöyle konuştu:

“Bu etkileşimleri geçmişte onun mevcut hukuki durumuna zarar verdiğini biliyorum. Buna karşın kimi zaman yaptığı etkileşimler, videolarında söz ettiği ‘Gerekirse dumanla da insanlara ulaşma’ biçimi. Bugünkü durumu dijital tecrit diye tanımlanıyor ancak hukuken yaşadığı, zaman zaman sosyalleşmesine izin verilen bir ev hapsi.

“Bu uygulamanın başladığı sırada kendisine, gerek kendisinin, gerekse kendisiyle tanımlanabilecek herhangi bir hesabın iletişime kapatılması ihtarında bulunulmuştu. Sedat Peker, halihazırda hakkında kırmızı bülten kararı olan biri. Dolayısıyla, kırmızı bültenin infazına yani tutuklanması sonucuna yol açabilecek bir eylemde bulunması hiçbir biçimde mümkün değil.

“Bu yüzden gerçekten aylar öncesinde söz verdiği biçimde yayınlarla, bildiği ya da doğrudan içinde olduğunu ifade ettiği eylemleri, dosyaları açıklayabilmesi ancak fiili ev hapsinin kaldırılmasına bağlı.

“Türkiye’deki muhalefetin, siyasi partiler, basın ya da yurttaşların kendisinin ifade hürriyetinin kısıtlanması sonucu doğuran bu durumun kaldırılması yönündeki yoğun çabasının karşılık vereceği kanaatinde ve bu durumda daha önce verdiği söz uygun davranacağını kararlılıkla ifade ediyor.”

Başa dön tuşu